ПЕСНЯРЫ.com - Сообщение форума: Песняры

Добро пожаловать на ПЕСНЯРЫ.com - Форум. Войдите или зарегистрируйтесь.

Коллективы

Справка

Музыканты

Дискография

Песни

Концерты

Фотогалерея

Публикации

Новости

Форум

Парад ансамблей

Поиск по сайту:


Белорусские песняры
Лявоны
Лявоны-песняры
Молодёжная студия ансамбля "Песняры"
Песняры
Песняры (1998)
Песняры (БГА)
Песняры И. Свечкина
Песняры п/у Л. Борткевича
Сольные проекты музыкантов ВИА "Песняры"
Спадчына
Студия "Лявоны" при БГА "Песняры"

Мы в ВКОНТАКТЕ

Песняры:СправкаМузыкантыДискографияПесниКонцертыФотогалереяПубликацииНовостиОбсуждение

Для добавления и изменения информации на сайте необходимо авторизоваться на форуме.

xx Песняры - Зачарованная моя

10 декабря 2008, 14:17:01 от Олег Верещагин
http://experty.by/?q=node/171

Песняры "Зачарованная моя"

оценка: 7,00
релиз: 1983
лейбл: Мелодия (USSR)

Концертный альбом, записанный в московском Государственном центральном концертном зале, практически полностью состоит из нового материала.
1. Песня про Минск
2. Калядачкі
3. Я не могу иначе
4. Чарачка
5. Жураўлі на Паляссе ляцяць
6. Ой, дзе ж мы ходзім
7. Ой, на моры, на сінім Дунаі
8. Зачарованая мая
9. Ну как тут не смеяться?
10. Не гляди ан меня
11. Разлад
12. Сонет №68
13. Каліна
14. Слушай, теща
15. Я все тот же

Мнения экспертов сайта experty.by

Сергей Будкин
оценка: 8,00


Канцэртная мяшанка "песьняроўскіх" гітоў тых часоў, запісаная нават на сёньняшнія часы вельмі неблага. Праграма складаецца з тыповых нумароў ВІА, якія, тым ня менш маюць "песьняроўскую" прыцягальнасьць ("Я не могу іначе", "Я всё тот же"), чуем таксама суворы савецкі арт-рок ("Песьня пра Мінск") і фірмовы "песьняроўскі" фолк.

Нямаведама, як фармавалася гэта праграма, але часам такое адчуваньне, што слухаеш зборны канцэрт – настолькі розныя з манеры выкананьня ды агульнай атмасфэры творы. У "Чарачцы" засьпяваў нават бубнач Дзямешка, праўда запамінаецца не ягоны вакал, а шыкоўная імправізацыя пры канцы. Асобным пунктам варта вылучыць выдатную "Зачараваную" – настолькі геніяльнай баляды пра каханьне "Песьняры" больш не напішуць.

Гэтая кружэлка дае ўяўленьне пра ўсю "песьняроўскую" канцэртную моц. Страшна падумаць, што было бы, калі б яшчэ болей разьвязалі рукі Паліводзе, Эскіну ды Ткачэнку.


Дмитрий Подберезский
оценка: 8,00


Першы і адзіны канцэртны альбом у даробку "Песьняроў". Калі толькі не памыляюся, і ў гэтай справе ансамбль мог быць першым у СССР. Аднак, мушу заўважыць, на пачатку 80-х запісаць жывы выступ здольны быў практычна кожны з дапушчаных на сцэну выканаўцаў. Бо непрафесіяналы тады працаваць на шырокай публіцы не маглі. У адрозьненьне ад цяперашніх часоў. Хто зь ліку сёньняшніх "зорак" папсы адважыцца выдаць "канцэртнік"? Такіх вельмі няшмат...

Альбом гэты як нельга лепш адлюстроўвае той стан, у якім "Песьняры" апынуліся на пачатку 80-х. Напрамкі творчасьці ансамбля расклаліся наступным чынам. Першае – абавязковая для тых часоў патрыётыка, прадстаўленая тут дзяжурнай, ніякай "Песьняй пра Мінск". Другое – шлягеры кшталту "Слушай, теща" ды "Я все тот же". Да іх можна дадаць з пэўнымі агаворкамі папсовыя па сутнасьці народныя творы кшталту "Калядачак" ды "Чарачкі" – гэткага шоў-упрыгожаньня на кожным вялікім канцэрце, каронны нумар Аляксандра Дзямешкі. Трэцяе – сапраўды творчыя апрацоўкі фальклёру, якіх на гэтым альбоме, дзякаваць Богу, хапае: "Ой, на моры, на сінім Дунаі", "Каліна", "Ой, дзе ж мы ходзім".

Зь ліку зьмешчаных у альбоме песень перавагу аддаю "Ой, на моры...", "Сонет №68" (у гэтым творы, бадай, упершыню ў творчасьці ансамбля прагучалі выразныя джазавыя інтанацыі), "Каліна" (выконваецца нават цікавей за студыйны варыянт), "Ну как тут не смеяться?", "Не гляди на меня" (абедзьве – за музычнае вырашэньне). Дзьве апошнія, а таксама "Разлад", – гэта фрагмэнты праграмы на раньнія вершы Янкі Купалы. Можна патлумачыць, чаму выконваліся яны на расейскай мове: калі б гэтыя песьні выконваліся на мове арыгіналу, "прабіць" такую праграму ў Беларусі было б, думаю, немагчыма з чыста ідэалягічных прычын. Надта ўжо сучасна гучалі гэтыя творы! А для публікі ў СССР яны, канешне ж, праходзілі як крытыка крывавых царскіх часоў...


Дмитрий Безкоровайный
оценка: 6,00


Концертный альбом, оставляющий много противоречивых ощущений. Прежде всего качество записи, больше похожее на какой-нибудь бутлег. Но, если забыть о нем, чуть-чуть вслушаться и "въехать", то "Песняры" звучат солидно и мастеровито. Где-то даже будто намеренно придерживают себя, стараясь взять не эмоцией, а классом и полутонами.

Очевидны нюансы по содержанию диска. Этот концертный альбом заменил собой студийный и практически полностью состоит из нового материала. Но он не целостный, а состоит из противоречащих друг другу фрагментов концептуальных программ с одной стороны и ряда эстрадных номеров с другой. Отсюда заметный разброд и шатание.

Но главный параметр – музыкальный. "Песняры" ушли в какой-то странный сплав откровенной советской эстрады с одной стороны и поп-музыки с нотками джаз-рока с другой. Причем, что самое грустное, в обоих направлениях у них здесь хватает проходных номеров, сделанных на каком-то сухом профессионализме и умении. Спасают несколько хорошо прозвучавших бесспорных хитов: "Калядачкі", "Я не могу иначе" и особенно "Зачараваная мая".


Олег Климов
оценка: 6,00


Единственный "живой" альбом в дискографии "Песняров" – выступление в 1982 году в московском Государственном центральном концертном зале. Чудовищно "совковое" перенесение на винил – провалы по вокалам, инструментам, искажения, все, что не хочешь. Может, из-за этого впечатление от диска сложное, ибо все эти "красоты" слух отнюдь не ласкают, а раздражают так, что прослушать альбом "от и до" нелегко.

Остается зачаровываться песенным материалом, благо такой имеется – "Калядачкi", "Жураулi на Палессе ляцяць", "Зачараваная мая" (красавец Дайнеко), "Калiна", "Я все тот же". Но пошли и проходняки, и песни, необязательные для исполнения именно П. – это касается композиций на стихи и музыку мэтров песенного жанра (Добронравова, Пахмутовой, Лученка), и купаловский цикл (исключение, быть может, "Ну как тут не смеяться?"). Причем есть такое ощущение, что создавались они "Песнярами" самой крайней левой рукой.

Ансамбль начал спуск с горы...

"Experty.by"
3 комментариев | Написать комментарий
Песняры:СправкаМузыкантыДискографияПесниКонцертыФотогалереяПубликацииНовостиОбсуждение